Od 1. srpna můžete elektřinu, kterou jste získali ze slunce díky panelům na své střeše, „posílat“ na jinou vaši budovu, někomu z vaší rodiny či přátel. Stejně tak obec může energii ze střechy školy spotřebovávat třeba v sousední sportovní hale. Co je nutné pro sdílení elektřiny zařídit?
Fotovoltaickou elektrárnu (FVE) už máte zprovozněnou. Abyste se o elektřinu ze slunce mohli podělit s někým jiným anebo si ji třeba z chalupy, kde jste jen o víkendech, posílat do bytu, musíte se zaregistrovat u Elektroenergetického datového centra (EDC). Stejně tak se musí zaregistrovat i ten, kdo od vás bude energii odebírat. Registraci uděláte na www.edc-cr.cz, kde najdete i návody, jak na to.
Na základě registrace pak získáte kód EAN. Výrobní EAN, ze kterého je elektřina sdílená, se označuje EANo, spotřební EANd.
Pozor: Když si vyrábíte elektřinu na vlastní chalupě a chcete ji využívat v bytě, který je rovněž ve vašem vlastnictví, nemusíte se registrovat za každý objekt zvlášť, ale stačí vám jediná registrace. V jejím rámci získáte jak výrobní, tak spotřební EAN.
Pokud budete elektřinu sdílet v rámci menší skupiny s maximálně deseti odběrateli na území ČR, stanete se tzv. aktivním zákazníkem, což je z pohledu administrativy vůbec ten nejjednodušší způsob sdílení.
„Z chalupy si můžete posílat elektřinu do bytu ve městě, můžete zapojit i další členy rodiny či známé. Sdílet ale může například i majitel podniku se svou domácností,“ vysvětluje Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky.
Aktivním zákazníkem mohou být i obce, které elektřinu vyrobenou třeba na budově školy budou spotřebovávat třeba na obecním úřadě nebo ve sportovní hale. Opět ale za splnění podmínky maximálně jedenácti předávacích míst (zpravidla 1 výrobce + 10 příjemců, ale může být i varianta 2 + 9 a pod.). A také obci – pokud je správcem všech zapojených objektů – bude stačit pouze jedna registrace.
Samozřejmě se předpokládá, že skupina aktivních zákazníků si ještě před registrací nějakým způsobem vše smluvně ošetří. Mimo jiné je potřeba si stanovit tzv. alokační klíč – způsob, jakým se elektřina bude mezi vás rozdělovat. Sami mezi sebou si také určíte, zda bude elektřina poskytována bezúplatně, či za poplatek a v jaké výši.
Průběhové měření a patnáctiminutový interval
Všichni ze skupiny musejí mít instalovaný tzv. průběhový elektroměr, který dokáže průběžně zasílat data z měření výroby i spotřeby. „U výroben se tento elektroměr osazuje automaticky bez ohledu na sdílení,“ říká Petr Kusý, předseda představenstva EDC. Pokud budete energii odebírat, mělo by EDC poté, co se u něj zaregistrujete, automaticky kontaktovat příslušného distributora – na území Prahy je to PREdistribuce, ve středních Čechách ČEZ distribuce – a ten by vám měl váš „obyčejný“ elektroměr vyměnit za ten s průběhovým měřením.
„Distributoři vám musejí tento chytrý elektroměr nainstalovat nejpozději do tří měsíců, zpravidla to ale stíhají rychleji. Zákazníci za tento elektroměr neplatí, v případě sdílení je jeho výměna zdarma,“ dodává Petr Kusý.
Proč je průběhový elektroměr potřeba? Vyúčtování sdílení probíhá v patnáctiminutových intervalech, kdy se musí potkat výroba se spotřebou – nejde tedy o tzv. odloženou spotřebu, kdy například elektřinu vyrobenou v 11 hodin dopoledne sdílím své matce, která ji spotřebuje až večer (viz příklady v boxu).
Jak se účtuje a co budu platit
Sdílení je de facto „jen“ účetní operace. Data z průběhových elektroměrů se zaznamenávají každých 15 minut. Pokud se spotřeba „potká“ s výrobou, o množství nasdílené elektřiny se pouze upraví (poníží) faktura u dodavatele. Za tuto elektřinu tedy nebudete svému dodavateli platit. Pokud za rok spotřebujete v rámci sdílení z FVE třeba 1 MWh, ušetříte v závislosti na tarifu částku mezi sedmi až deseti tisíci korunami.
Sdílení je ovšem podmíněno fungováním distribuční soustavy, to znamená, že i za nasdílenou elektřinu budete hradit regulovanou část ceny se všemi jejími složkami.
Zdroj: MF Dnes – Praha, 9. 9.2024, Lenka Brdková