Akumulace

Akumulace v energetice znamená ukládání elektřiny pro její pozdější využití. Jde o řešení umožňující shromažďovat elektřinu v době, kdy je jí nadbytek (například během období vysoké výroby z obnovitelných zdrojů), a používat ji, když je poptávka po energii vyšší než nabídka. Tím akumulace přispívá k nezbytnému a permanentnímu zajištění bilance nabídky a poptávky, tedy výroby a spotřeby elektřiny.

Za akumulaci může být považováno i uložení elektrické energie do jiné energie bez zpětné konverze. V takovém případě jde o akumulaci energie, nikoliv elektřiny.

Role EDC v rámci akumulace:

  • Akumulace umožní ukládat elektřinu například u majitelů fotovoltaických elektráren vybavených či průmyslovým odběratelům v případě, že jsou vybaveni bateriovými úložišti.
  • EDC zajistí, že budou toky elektřiny do akumulace evidovány a že se s ukládáním do baterií či s dodávkou elektřiny z nich bude zacházet podle pravidel pro akumulaci.

Nejznámější formy akumulace

  • Vodní přečerpávací elektrárny fungují na principu čerpání vody do výše položené nádrže v době, kdy je to výhodné (například při nízké ceně elektřiny). V případě potřeby se pak přes turbínu pouští voda zpět a vyrábí se tak znovu elektřina. Účinnost celého cyklu je okolo 80 %. Výhodou této formy akumulace je velký jednotkový výkon a energie k uložení.
  • Bateriová úložiště fungují stejně jako jakákoli jiná baterie na principu ukládání elektřiny do energie chemické vazby a jejího pozdějšího uvolňování. Existuje celá řada baterií, které se liší svým složením, přičemž každý typ akumulátoru má své specifické vlastnosti a hodí se pro jiný účel.  V domácích solárních systémech se pro uložení přebytků v současnosti nejčastěji používají lithiové baterie systému Lithium-železo-fosfát.
  • Příklad akumulace energie, nikoliv elektřiny, je akumulace do vody, která využívá elektrického ohřevu k výrobě teplé či horké vody; elektrokotel může být zapojen jako doplňkový nebo i hlavní zdroj tepla. Ve výhodných časech (například v době levné elektřiny) se pomocí elektrokotlů vyrábí teplo, které se akumuluje do otopného systému nebo přímo zásobních nádrží teplé vody.

Do české legislativy zavádí pojem akumulace aktuálně projednávaná novela energetického zákona, tzv. Lex OZE III. Její přijetí umožní v České republice budování velkých bateriových úložišť s kapacitou srovnatelnou s přečerpávacími elektrárnami. EDC bude po rozšíření svých služeb v létě 2026 hrát významnou roli právě ve sběru dat a řízení akumulace.

Přínosy akumulace pro budoucí energetiku

  • Pomáhá vyrovnávat rozdíly mezi výrobou a spotřebou energie, což je obzvlášť důležité u obnovitelných zdrojů energie, které mají proměnlivou výrobu.
  • Zajišťuje využití přebytečné elektřiny, jež by jinak byla ztracena, a její využití v době potřeby zvyšuje celkovou účinnost energetického systému.
  • Může snížit potřebu nových záložních zdrojů energie, a tím přispět ke snížení nákladů na energii.
  • Umožňuje větší integraci obnovitelných zdrojů energie do energetické sítě tím, že vyrovnává proměnlivost jejich dodávky a pomáhá k zajištění stabilní dodávky energie.