Vážení zákazníci, věnujte prosím pozornost níže uvedené informaci týkající se novely zákona 458/2000 Sb. (energetický zákon).

Sdílení elektřiny

Reálný start sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky umožnilo Elektroenergetické datové centrum (EDC) spuštěním první fáze svých služeb – tzv. dočasného řešení – 1. srpna 2024. Od tohoto data se mohou žadatelé registrovat u EDC, což je nezbytnou podmínkou pro zahájení sdílení elektřiny.

Sdílení elektřiny je základem komunitní energetiky. Ta představuje model výroby a spotřeby energie, kde místní komunity vlastní, provozují nebo mají podíl na energetických zařízeních, jako jsou solární panely, větrné turbíny nebo bioplynové stanice. Tento model umožňuje obyvatelům a místním organizacím aktivně se podílet na výrobě čisté energie, snižovat své energetické náklady i uhlíkovou stopu, a naopak zvyšovat energetickou soběstačnost. Komunitní energetika také podporuje lokální ekonomiku a posiluje sociální soudržnost tím, že zapojuje komunitu do rozhodovacích procesů a zajišťuje, že zisky z výroby energie zůstávají v místním prostředí.

Do české legislativy zavádí komunitní energetiku novela energetického zákona, tzv. Lex OZE II, která nabyla účinnosti dne 1. 1. 2024.

Sdílení elektřiny je možné po celé České republice bez ohledu na distribuční oblast, úroveň napětí, dodavatele energie či kategorii zákazníka. Zapojené lokality nemusí být registrovány pod stejným zákazníkem nebo subjektem.

Pravidla sdílení

  • Elektřinu lze sdílet pouze ve stejný moment (čtvrthodinu), ve kterém byla vyrobena. Vyrobenou elektřinu nelze v rámci sdílení využít později např. večer, nebo jiný den.
  • Sdílení je účetní operace. Sdílení elektřiny neznamená její reálnou přepravu z jednoho místa do druhého. O množství nasdílené elektřiny se pouze upraví (poníží) faktura za elektřinu u dodavatele.
  • Všichni účastníci sdílení musí mít nainstalovaný elektroměr, který umožňuje elektřinu měřit průběhově, tedy po jednotlivých čtvrthodinových intervalech. Místo, kde je instalovaná výrobna, již má průběhové měření většinou nainstalováno. U místa, kam se bude sdílet, musí příslušný distributor provést instalaci průběhového měření bezplatně.

Účastníci sdílení

Sdílet elektřinu je možné buď v jednodušším režimu aktivního zákazníka, nebo v rámci energetického společenství.

  • Aktivní zákazník je jednotlivec nebo skupina až jedenácti předávacích míst, které společně vyrábějí elektřinu, například z fotovoltaických panelů, a sdílejí ji mezi sebou. Mohou využívat vyrobenou elektřinu po celé České republice bez ohledu na místo výroby. Tento model umožňuje například využívat elektřinu vyrobenou na chatě i v městském bytě. Proto, abyste se stali aktivním zákazníkem, je třeba se zaregistrovat u EDC, což je jednoduchý a bezplatný proces. K registraci potřebujete znát EAN kódy vašich odběrných míst a mít vlastní zdroj elektřiny, například fotovoltaické panely.
  • Energetické společenství může na rozdíl od aktivního zákazníka zahrnovat větší počet členů a mít složitější strukturu. Jde o neziskové právnické osoby ve formě spolků, družstev nebo jiných korporací. Společenství také často zahrnuje širší spektrum činností, jako je investice do energetické infrastruktury a poskytování energetických služeb. Tento model podporuje lokální ekonomiku a zvyšuje energetickou soběstačnost komunity. Oproti aktivnímu zákazníkovi se musí zaregistrovat nejen u EDC, ale také u Energetického regulačního úřadu.

Aktivní zákazníci a energetická společenství se mohou sdružovat do skupiny sdílení. Podle přechodných ustanovení novely energetického zákona Lex OZE II může skupina sdílení do doby, než bude spuštěno tzv. finální řešení EDC, zahrnovat nejvýše 1 000 předávacích / odběrných míst nebo výroben elektřiny. Toto platí na souvislém území správních obvodů nejvýše tří obcí s rozšířenou působností nebo na území hlavního města Prahy.

Přínosy sdílení elektřiny pro budoucí energetiku

  • Podporuje vznik energetických komunit, kde si občané a firmy mohou sami vyrábět a sdílet elektřinu. To snižuje energetickou závislost jednotlivých komunit, posiluje místní ekonomiky a přispívá k udržitelnosti.
  • Je klíčovým nástrojem pro integraci obnovitelných zdrojů do energetického mixu. Umožňuje efektivní využití čisté energie pro elektrifikaci dopravy, průmyslu a dalších sektorů, čímž přispívá k dosažení klimatických cílů.
  • Umožňuje optimalizovat využití obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární a větrné elektrárny. Formou sdílení lze přebytečnou energii z oblastí s vysokou produkcí přenést do oblastí s vyšší poptávkou a zajistit tak stabilní dodávky energie.
  • Poskytuje vyšší odolnost proti výpadkům a poruchám, protože problémy v jedné části sítě mohou být kompenzovány energií z jiných lokalit.

FAQ

Obecně k EDC

EDC vzniklo jako reakce na zásadní změnu v energetice – přechod od několika velkých zdrojů k tisícům menších, decentralizovaných výroben. Dalším důvodem je razantní nárůst sběru dat z měření, neboť došlo ke změně frekvence odečtů. Většina zákazníků měla do současné doby nainstalované měřící zařízení, které poskytovalo data na roční bázi. Do roku 2030 by však mělo být nainstalováno přibližně 2,1 mil. Chytrých elektroměrů, které sbírají data na 15 minutové bázi. Dochází tak k násobnému zvýšení objemu dat poskytovaných v reálném čase.

Pokud by EDC nevzniklo, musel by si každý provozovatel sítí a agregátor vybudovat vlastní systém výměny dat. Nejen, že by celkové náklady byly násobně vyšší, ale současně by nebyla záruka, že by jednotlivé systémy mezi sebou bezproblémově komunikovaly.

Legislativa

Legislativní rámec, kterým se upravují pravidla pro sdílení elektřiny je komplexní a zahrnuje řadu evropských a národních právních předpisů. Jedná se především o novelu zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a výkonu státní správy v energetických odvětvích (energetický zákon) tzv. Lex OZE II, která z pohledu sdílení elektřiny stanovuje podmínky pro vytváření SSE jako např.:

  • Kteří účastníci trhu mají právo mezi sebou sdílet elektřinu.
  • Kolik předávacích míst může být zapojeno v rámci jedné SSE.
  • Jaké měření elektřiny se používá v případě sdílení elektřiny.

V souvislosti se sdílením elektřiny stanovuje Energetický zákon také práva a povinnosti dotčených účastníků trhu, jako jsou zákazníci, výrobci, obchodníci, společenství, OTE, PPS, PDS a EDC.

Jedná se o vyhlášku č. 408/2015 Sb. o Pravidlech trhu s elektřinou, která u sdílení elektřiny stanovuje podmínky registrace, změnu registrace a ukončování registrace odběrných míst a výroben v informačním systému elektroenergetického datového centra (dále IS EDC), podmínky a algoritmus pro výpočet nasdílené elektřiny a činnosti dotčených účastníků trhu.

Další je Vyhláška č. 359/2020 Sb. o měření elektřiny, která z pohledu sdílení elektřiny stanovuje požadavky na typy měření u odběrných míst a výroben, které jsou zapojeny do sdílení elektřiny a obsahuje také podmínky pro předložení žádosti provozovateli distribuční soustavy o instalaci měření do odběrných míst, která budou zapojena do sdílení elektřiny.

Pro výrobce elektřiny, který chce část své výrovy sdílet je pak důležitá Vyhláška č. 16/2016 Sb. o podmínkách připojení k elektrizační soustavě, která definuje podmínky připojení požadovaného zdroje, např. fotovoltaické elektrárny.

Proces registrace

Proces registrace sdílení zahrnuje několik kroků. Nejprve je nutné provést registraci uživatele v portálu EDC a uzavřít Smlouvu o přístupu. Poté je možné přistoupit k registraci vlastního sdílení, což zahrnuje registraci výrobního EANd, založení skupiny sdílení a vložení spotřebních EANo do této skupiny. Tyto kroky lze provést postupně, aniž by bylo nutné čekat na datum účinnosti předchozího kroku; ihned po dokončení jednoho kroku je možné začít s dalším. Lhůty pro realizaci jednotlivých kroků vychází z legislativy (Vyhláška č. 408/2015 Sb. o Pravidlech trhu s elektřinou).

Po prvotní registraci na webovém portále IS EDC je nutné jako další krok podat žádost o uzavření Smlouvy s EDC. To se děje prostřednictvím jednoduchého webového formuláře, který žadatele provede všemi kroky a rovnou ověřuje validaci zadaných údajů, takže není třeba se ničeho obávat. Není to nic složitého. O výsledku schvalovacího procesu bude žadatel informován prostřednictvím emailové notifikace. Registrovaným uživatelem IS EDC se však stane až poté, co schválenou smlouvu podepíše.

Call centrum a poradenství EDC

Otázky týkající se technických podmínek Vašeho připojení, povolení dodávat přetoky, navýšení rezervovaného či instalovaného výkonu Vaší výrobny a podmínek pro výměnu elektroměru, stejně jako pravidla pro úpravu odběrného místa a termíny pro výměnu Vašeho elektroměru, bohužel nejsme schopni vyřešit. V těchto záležitostech se prosím obraťte přímo na Vašeho distributora.

Kontakty na nejčastější provozovatele distribučních sítí:

ČEZ Distribuce, a. s.
www.cezdistribuce.cz
info@cezdistribuce.cz
800 850 860

EG.D, a.s.
www.egd.cz
info@egd.cz
800 22 55 77

PREdistribuce, a.s.
www.predistribuce.cz
info@predistribuce.cz
800 550 055

EDC nemůže řešit dotazy týkající se ceny elektřiny, virtuální baterie, podmínek a platnosti Smlouvy o sdružených službách dodávky elektřiny/Smlouvy o výkupu. Obraťte se na Vašeho obchodníka, se kterým máte uzavřenou smlouvu na dodávku nebo společnost, se kterou máte uzavřenou smlouvu na výkup elektřiny z Vaší výrobny.

Sdílení

Elektřinu, kterou jeden subjekt vyrobí, může poskytnout (sdílet) ve stejný moment (v 15minutovém intervalu) do jiného odběrného místa na jiné adrese. Např. výrobna je instalovaná na rodinném domě v Plzni a vyrobenou elektřinu lze sdílet do bytu, který se nachází v Praze. Sdílenou elektřinu nelze využít později (např. večer, o víkendu nebo v zimním období).

Sdílení elektřiny v rámci nového systému komunitní energetiky nabízí zákazníkům efektivnější využití vlastní vyrobené elektřiny, lepší kontrolu nad svojí spotřebou a posílení vlastní energetické soběstačnosti. Přispěje také k lepší ochraně životního prostředí díky optimalizaci spotřeby elektřiny a podpoří další rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Změna spotřebního chování zákazníků spojená se sdílením elektřiny je také způsobem, jak snížit vlastní výdaje za energie.

Videonávody & dokumenty ke stažení

Příklad sdílení sám sobě v jednom OM

Příklad sdílení sám sobě v jednom OM

Metodika výpočtu sdílení

Metodika výpočtu sdílení

Příklad sdílení elektřiny v rámci obce

Příklad sdílení elektřiny v rámci obce

Příklad sdílení sám sobě z chalupy do bytu

Příklad sdílení sám sobě z chalupy do bytu

Příklad Sdílení v bytovém domě

Příklad Sdílení v bytovém domě